Badania techniczne pojazdów na nowych zasadach. Co się zmienia?

2018-12-19 14:30:20 / Fr
Badania techniczne pojazdów na nowych zasadach. Co się zmienia?

Pod koniec października przyjęto projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który wskazuje na nowe zasady badań technicznych. Głównym celem zmian jest eliminacja szkodliwych aut z polskich dróg i poprawa bezpieczeństwa jazdy.

Badania techniczne samochodów muszą być prowadzone regularnie - bez nich samochód nie ma prawa wyjechać na drogę. Przejście badania technicznego nie było jednak bardzo trudne, nawet dla pojazdów, które nie powinny poruszać się po drogach ze względu na poważne uszkodzenia. Teraz ma się to zmienić.

Nowelizacja, która została przyjęta 30 października, reguluje przede wszystkim kwestie jakości badań technicznych. Zakłada zwiększenie kompetencji diagnostów, a także kładzie nacisk na większą rzetelność badań technicznych.

Reforma zakłada również przejęcie organizacji i funkcjonowania systemu badań technicznych pojazdów przez Transportowy Dozór Techniczny. W ten sposób ma mieć większą kontrolę nad diagnostami.

Urządzenia stosowane podczas badań mają być również odpowiednio kalibrowane, aby nie dochodziło do błędnych pomiarów. To ważne przede wszystkim w kontekście badań nad jakością spalin wydobywających się z rur wydechowych - teraz nie każdy kopcący samochód będzie mógł ponownie wyjechać na ulicę. Ma to przede wszystkim ukrócić proceder polegający na wycinaniu filtrów cząsteczek stałych, które odpowiedzialne są za filtrowanie spalin.

Kolejnym pomysłem jest objecie nadzorem danych spisywanych z licznika pojazdu przyjeżdżającego na stacje kontroli - ma to zapobiec procederowi cofania liczników.

Dotychczas obowiązują ceny pozostaną na tym samym poziomie. Opłatę trzeba będzie uiścić przed rozpoczęciem badania technicznego - nie będzie można zatem z niego zrezygnować wtedy, gdy wynik będzie negatywny.

W określonych przypadkach za badania techniczne Warszawa oraz w innych miejscowościach trzeba będzie jednak zapłacić więcej. Dotyczy to przypadku, gdy na badania zgłosimy się po terminie. Gdy zostaną one wykonane po 45 dniach po terminie, wtedy zapłacimy za nie o połowę więcej.