Bezpieczne własnoręczne montowanie haka holowniczego

2017-10-01 19:35:43 / FrWh
Bezpieczne własnoręczne montowanie haka holowniczego

Przyczepy transportowe i kempingowe cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Obecnie produkowane pojazdy nie posiadają na stałe wbudowanych haków holowniczych. Montaż tego typu akcesorium przeprowadzić można jednak samodzielnie.

Zastosowanie haka holowniczego

Możliwość holowania dużej przyczepy za pomocą niedużego, miejskiego pojazdu należy odrzucić już na samym początku. W takim przypadku lepiej sprawdzi się bagażnik rowerowy. Jeżeli natomiast samochód jest przystosowany do holowania, można rozważyć kilka dostępnych opcji. Zarówno hak montowany fabrycznie, jak i dokupiony w formie akcesorium musi posiadać specjalną tabliczkę znamieniową z niezbędnymi informacjami. Nie jest natomiast konieczne posiadanie dokumentów homologacyjnych oraz certyfikatów. Na stacji diagnostycznej sprawdzana jest jedynie tabliczka znamionowa oraz poprawność przeprowadzenia instalacji. W ten sposób można zweryfikować, czy montaż haka holowniczego został wykonany przy użyciu śrub o odpowiedniej wytrzymałości. Znaczenie ma również poprawność działania instalacji elektrycznej.

Wybór haka holowniczego

Na rynku dostępne są różne rodzaje haków holowniczych. Najtańsze kosztują około 200 złotych i montowane są na stałe, w związku z czym przeznaczone są przede wszystkim do pojazdów podróżujących z przyczepą cały czas. Nieco droższe modele to haki wyposażane w kule demontowane, które kosztują około 400 złotych i są najlepszym rozwiązaniem dla osób sporadycznie korzystających z tego typu funkcjonalności. Za najdroższe uznawane są haki automatyczne, które kosztują zwykle ponad 700 złotych. Posiadają bardzo wygodny mechanizm, pozwalający na odłączenie haka holowniczego w sposób maskujący jego obecność. W ostateczności można zdecydować się na zakup modelu z drugiej ręki. W takiej sytuacji należy się upewnić, że używany hak holowniczy posiada czytelną tabliczkę znamionową.

Samodzielny montaż haka holowniczego

Montaż haka holowniczego jest stosunkowo skomplikowaną procedurą. Do jego prawidłowego przeprowadzenia konieczne jest posiadanie zdolności manualnych oraz wiedzy. Zazwyczaj jednak dokładne zapoznanie się z instrukcją montażu nie powinno sprawić problemu osobom doświadczonym. Warto zadbać o poziom bezpieczeństwa również poprzez skupienie się na wyborze odpowiedniego produktu. Jeżeli jednak którykolwiek etap montażu budzi wątpliwości, warto zwrócić się o pomoc do fachowca pracującego w specjalistycznym warsztacie. Po sukcesywnym dokonaniu montażu haka holowniczego, należy zabrać samochód na stację kontroli pojazdów. Wówczas diagnosta przeprowadza kontrolę poprawności instalacji oraz wystawia specjalny kwit. Z tym dokumentem właściciel pojazdu powinien udać się do wydziału komunikacji. W ten sposób dokonywana jest adnotacja haka holowniczego na karcie pojazdu oraz w dowodzie rejestracyjnym. Wystawienie dokumentu do tego uprawniającego kosztuje zazwyczaj około 40 złotych.