Hu hu ha! Czyli przygotuj samochód do zimy

2015-12-29 11:29:09 / Fr
Hu hu ha! Czyli przygotuj samochód do zimy

Wstajesz rano do pracy, patrzysz za okno: śnieg i mróz. A jeszcze wczoraj było całkiem ciepło i sucho. W myślach robisz szybki przegląd zimowego wyposażenia: czapka jest, szalik jest, łopata do odśnieżania jest. A samochód? Oczywiście pada na ciebie blady strach. Może skrobaczka gdzieś się znajdzie, podobnie z oponami zimowymi założonymi gdzieś na początku listopada. Niestety, to nie wszystko, co prawidłowo przygotuje Twoje auto na zimę. Czego brakuje? Sprawdź, jak właściwie przygotować samochód na zimową jazdę.

Åšlisko i ciemno, czyli niesprzyjajÄ…ce warunki na drodze

Może grudniowa pogoda nas do tej pory rozpieszczaÅ‚a, ale już za chwilkÄ™ zima bÄ™dzie bronić swojego honoru. A może już to zrobiÅ‚a? Bezlitosny mróz, szron i mokry Å›nieg doskonale wiedzÄ…, jak zaszkodzić pojazdowi i jak obniżyć nasze bezpieczeÅ„stwo na drodze. Nie tylko zimÄ…, ale i jesieniÄ…, kiedy robi siÄ™ szybciej ciemno, droga jest mniej bezpieczna, Å›liska, a widoczność staje siÄ™ dużo gorsza. Wówczas należy zadbać o każdy detal w pojeździe. Sprawdzamy wiÄ™c praktycznie wszystko. Najlepiej jest siÄ™ po prostu wybrać na dodatkowy przeglÄ…d, gdzie fachowiec zwróci naszÄ… uwagÄ™ na coÅ›, co sami możemy przeoczyć.

Opony tylko zimowe

Przede wszystkim sprawdzić należy stan opon i akumulatora. Opony zimowe to absolutny obowiązek, choć niestety jeszcze nie według prawa. Oczywiście powinny być też w bardzo dobrym stanie. Myli się ten, kto używa letnich opon w zimie, twierdząc, że są bezpieczniejsze, bo w lepszym stanie. Opona zimowa, w przeciwieństwie do letniej, w niskich temperaturach nie traci elastyczności oraz nie twardnieje. Gdy temperatura za oknem będzie przyjmować około 7 stopni Celsjusza, jest to znak na założenie opon zimowych. Ważnym parametrem dopuszczenia do użytku opon jest grubość bieżnika. Według przepisów prawa powinny mieć minimum 1,6 mm grubości. Zimowe jednak są o wiele bezpieczniejsze, gdyż mają około 4 mm. Warto też wybić sobie z głowy pozostawianie letnich opon na jednej z osi. Po pierwsze przyczyni się to do mniejszej kontroli nad samochodem, po drugie w nowoczesnych samochodach z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, takie kombinowanie może mieć negatywny wpływ na cały pojazd.

Od akumulatora do wycieraczek

Bez akumulatora ani rusz. I jeÅ›li już teraz odpalenie auta wiąże siÄ™ z tzw. rzężeniem akumulatora, to przy ataku wiÄ™kszego mrozu, możemy być pewni braku jego reakcji. Dobrze jest wiÄ™c zaopatrzyć siÄ™ w nowy już teraz. JeÅ›li zaÅ› ta opcja nie wchodzi w grÄ™, to polecamy wozić ze sobÄ… kable rozruchowe i telefon do przyjaciela lub sÄ…siada. Warto też być zaopatrzonym w bilet na komunikacjÄ™ miejskÄ…. Nawet jeÅ›li akumulator wydaje siÄ™ w porzÄ…dku, warto sprawdzić jego możliwoÅ›ci w serwisie. JeÅ›li poziom Å‚adowania  prÄ…du oraz jego upÅ‚yw na postoju pozostawia wiele do życzenia, szykujmy siÄ™ na nowy zakup. Sprawdźmy również stan alternatora i rozrusznika. Kolejnym elementem sÄ… pÅ‚yny eksploatacyjne. Nikt nie lubi, gdy pÅ‚yn do spryskiwaczy siÄ™ koÅ„czy. A na pewno bardziej, gdy zamarza. Dlatego zimowy pÅ‚yn to podstawa. To samo dotyczy pÅ‚ynu chÅ‚odniczego. To, czy jest on odporny na niskie temperatury, sprawdźmy również w serwisie. Niezwykle istotne, aczkolwiek czÄ™sto pomijane w zimowych przygotowaniach, sÄ… wycieraczki. MajÄ… one trudniejsze zadanie do wykonania niż w lecie, wiÄ™c warto również o nie należycie zadbać. Przede wszystkim jeÅ›li sÄ… popÄ™kane lub wyszczerbione, nie wstrzymujmy siÄ™ przed ich wymianÄ…. Bardzo czÄ™sto zapominamy również o sprawdzeniu klimatyzacji w aucie. A jest ona bardzo istotna, ponieważ wyczyszczona bÄ™dzie Å›wietnie usuwać zaparowania w samochodzie, czyli to, co kierowców w okresie zimy denerwuje najbardziej. Przy okazji zaparowaÅ„ warto wspomnieć o dywanikach. Faktem jest, że welurowe chÅ‚onÄ… wilgoć, której trudniej siÄ™ pozbyć z takich, niż z gumowych. Wilgoć ta jednak oddawana jest później w postaci pary na szybach lub szronu od wewnÄ…trz. Zima wiÄ™c to dobry okres na czasowÄ… zamianÄ™ dywaników welurowych na gumowe, z których Å‚atwiej jest usunąć Å›nieg i inne zanieczyszczenia.

Niezbędne akcesoria zimowe

Zanim zima zaskoczy drogowców, niech kierowcy zaskoczÄ… zimÄ™. Przygotowany samochód to przede wszystkim taki który jest zaopatrzony we wszystkie niezbÄ™dne akcesoria, czyli: odmrażacz do szyb, odmrażacz do zamków, skrobaczka czy szczotka. Przydatne okazujÄ… siÄ™ też Å›ciÄ…gaczki do wody, by ta nie zamarzÅ‚a na szybach chwilÄ™ po odmrożeniu. Warto również być przygotowanym na sytuacje, które rzadziej, ale jednak mogÄ… siÄ™ zdarzyć. PrzydadzÄ… siÄ™ zatem w bagażniku: kable rozruchowe, linka holownicza, Å‚aÅ„cuchy na koÅ‚a, saperka, a nawet latarka czy osÅ‚ona przeciwszronowa, zwÅ‚aszcza gdy pozostawiamy samochód na caÅ‚y dzieÅ„ poza garażem. Wiemy, że przygotowanie pojazdu do zimy jest kosztowne. ZwÅ‚aszcza w okresie Å›wiÄ…t nie myÅ›limy o takich wydatkach. Może jednak lepiej jest skorzystać z szybkiej pożyczki przez telefon? Jedno poÅ‚Ä…czenie z np. Vivus.pl, a o ile bezpieczniej na drodze! Åšpieszmy siÄ™, bo zima tuż tuż.