Jak jeździć ekonomicznie?

2014-04-15 00:02:48 / Fr, fot.photoxpress.com/Freddy
Jak jeździć ekonomicznie?

Jeżdżąc samochodem staramy się odczuwać jak największą radość z poruszania się w ruchu drogowym. Jednak z drugiej strony, gdy przyjeżdżamy na stację paliw, aby zatankować, denerwują nas wysokie ceny paliwa. Jak jeździć, żeby nas samochód mniej palił, a co za tym idzie, żebyśmy mniej płacili za benzynę?

Co masz w bagażniku?
Ilość spalanego paliwa determinowana jest m.in. wagą pojazdu. Każdy wie, że podróżując samochodem z kilkoma pasażerami (a nie daj boże jeszcze z bagażami), samochód spali dużo więcej paliwa, niż jadąc w jedną osobę. Przeważnie jednak poruszamy się po mieście w którym mieszkamy, bez ciężkiego bagażu, ale czy na pewno? Często okazuje się, że w bagażniku wozimy całkiem niepotrzebnie przedmioty, które wcale nie są nam potrzebne. Sprawdźmy więc zawartość naszego bagażnika i wyjmijmy z niego najcięższe, zbędne przedmioty.

Jazda po mieście
Poruszając się po mieście, najczęściej pokonujemy krótkie odcinki drogi pomiędzy skrzyżowaniami ze światłami. Po co więc ruszać dynamicznie spod jednych świateł, żeby za kilkaset metrów zatrzymać się pod kolejnymi? Pamiętajmy, że najwięcej benzyny samochód spala w etapie ruszania i rozpędzania się. Czy nie lepiej spokojnie ruszyć i nie przyspieszać, jeśli widzimy przed sobą „czerwone”? Dodatkowo stosując się do tej zasady - zaoszczędzimy nie tylko na paliwie, ale także będziemy mniej zużywali hamulce, co za tym idzie, rzadziej będziemy wymieniali tarcze i klocki hamulcowe.

Zjeżdżanie z wzniesień
Wielu kierowców nie ma zupełnie pojęcia o tym, jak zjeżdżać z dużych wzniesień (co często ma miejsce np. w górach, lecz nie tylko). W takim przypadku po prostu używają hamulców, żeby samochód nie rozpędzał się zbyt szybko. Taka jazda jest nie tylko nieefektywna ale także bardzo niebezpieczna, możemy bowiem dość szybko „spalić” hamulce. Co jakiś czas w mediach słyszymy o samochodzie/autokarze, który zjeżdżając z wzniesienia wypadł z drogi, gdyż przestały działać hamulce - przyczyną było właśnie ich „spalenie”. Poprawnym i ekonomicznym sposobem kierowania samochodem podczas zjazdu z wzniesienia, jest jazda na niższym biegu bez dodawania gazu. W takim przypadku silnik samochodu „wie” że ma wyhamowywać prędkość, a przy tym oszczędza on paliwo, gdyż to jest mu po prostu niepotrzebne.

Ekonomiczna jazda samochodem - tego trzeba się nauczyć, powstają nawet specjalne szkoły jazdy pokazujące jak jeździć, aby spalać mniej paliwa. Wystarczy stosować się do kilku głównych zasad, a w skali roku można zaoszczędzić nawet ponad 1000 złotych, a przy tym dać odetchnąć naszemu środowisku.