Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

2018-05-21 18:32:04 / FreWh
Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Umiejętność prowadzenia samochodu, którą potwierdza prawo jazdy kategorii B, jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Nie tylko uniezależnia nas od komunikacji miejskiej, ale też pozwala wyruszyć na wycieczkę za miasto czy też odwiedzić znajomych bądź rodzinę mieszkających w innych miejscowościach. Ważne jest jednak, by nauka odbywała się w odpowiednich warunkach, a zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowane osoby. Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?

Liczą się ludzie

O tym, czy nauka jazdy przyniesie wymierne korzyści, a sam kurs pozwoli nie tylko przyswoić zasady ruchu drogowego, ale też wypracować dobre przyzwyczajenia, decydują w dużej mierze osoby prowadzące zajęcia. Zdarza się, że w szkołach nauki jazdy instruktorzy kładą nacisk przede wszystkim na to, by przygotować kursantów do egzaminu, ale już niekoniecznie na kwestie sprawnego poruszania się po drogach. Wbrew pozorom nie jest to jednoznaczne. Trzeba też pamiętać, że osoby realizujące kurs jazdy bardzo często odczuwają stres związany z prowadzeniem auta. Dotyczy to przede wszystkim tych kursantów, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z jazdą za kółkiem. Jest to naturalna kolej rzeczy i z całą pewnością mają oni pełne prawo do popełniania błędów za kierownicą. Instruktor powinien w takich sytuacjach korygować niewłaściwe zachowania na drodze i wyjaśniać dlaczego należy ich unikać. Tymczasem zdarza się, że instruktorzy reagują zniecierpliwieniem, a nawet krzykiem, co tylko potęguje stres kursanta. Według pracowników szkoły nauki jazdy GAZeLka takie zachowanie zdecydowanie nie sprzyja nauce jazdy: ?Nie chodzi tu tylko o błędy w technice jazdy czy rozumieniu zasad kodeksu drogowego. Prawdziwym problemem było traktowanie kursanta „z góry”, przyjmowanie błędów kursantów jako świadomego ataku na „majestat” instruktora, czy nierozumienie, że niektórzy potrzebują więcej czasu na przyswojenie. Najlepiej więc zdecydować się na szkołę nauki jazdy, która dba o to, by ćwiczenie umiejętności prowadzenia samochodu i poruszania się po drogach odbywało się w przyjaznej atmosferze.

Na co zwracać uwagę?

Zdarza się, że w niektórych szkołach nauki jazdy kursanci nie muszą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych. Jeśli wybrana placówka takich zajęć nie prowadzi, lepiej poszukać innej szkoły - kursant musi najpierw poznać przepisy ruchu drogowego. Lekcje teoretyczne to ponadto dobra okazja, aby zadawać pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące konkretnych przepisów. Nierzadko niska cena kursu idzie w parze z jakością nauczania. Zdecydowanie lepiej jest więc zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że zostaniemy rzetelnie przygotowani nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas poszukiwania dobrej szkoły jazdy warto zapytać znajomych o placówki godne polecenia bądź też sprawdzić opinie w Internecie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przebiegu kursu, liczby godzin wliczonych do zajęć czy też innych kwestii natury organizacyjnej, najlepiej jest zadzwonić do placówki szkoły i je rozwiać. Nastawienie pracowników też może wiele powiedzieć na temat jakości usług.