Jak wymienić koło w samochodzie - krok po kroku
2019-09-12 18:36:11 / FrwStan opon w samochodzie to niezwykle istotna kwestia, ponieważ to jedyny element, który zapewnia styczność pojazdu z podłożem. Każda awaria ogumienia niesie ze sobą niebezpieczeństwo kontynuowania jazdy, a także bywa problematyczna, wiąże się bowiem często z koniecznością wymiany koła. Pomimo, że rozbudowane pakiety ubezpieczenia komunikacyjnego zapewniają serwis w takich przypadkach, to umiejętność wymiany koła nadal jest bardzo przydatna.
Jak wymienić koło w samochodzie - krok po kroku
Aby sprawnie, fachowo i bezpiecznie dokonać wymiany uszkodzonego koÅ‚a, z czym zazwyczaj mamy do czynienia w sytuacji zÅ‚apania tzw. „kapcia”, powinniÅ›my dysponować niezbÄ™dnym wyposażeniem, narzÄ™dziami oraz przestrzegać procedury, opartej na wÅ‚aÅ›ciwej kolejnoÅ›ci poszczególnych dziaÅ‚aÅ„.
Przygotowanie do zmiany koła
Kiedy w czasie jazdy mamy podejrzenie uszkodzenia opony, co może sygnalizować samoistne skręcanie pojazdu w jedną stronę albo charakterystyczne dudnienie w kole, powinniśmy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu, najlepiej na poboczu bądź parkingu. Rzadko dochodzi do potrzeby natychmiastowego i nagłego postoju, zwykle można przejechać jeszcze kilkaset metrów - właśnie w celu znalezienia odpowiedniej lokalizacji do podjęcia naprawy. Należy jedynie unikać przy tym gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.
Miejsce, w jakim bÄ™dziemy wymieniać koÅ‚o, nie powinno znajdować siÄ™ na wzniesieniu, dobrze też, żeby podÅ‚oże byÅ‚o utwardzone. Z chwilÄ… zatrzymania auta na drodze lub poboczu, należy wÅ‚Ä…czyć Å›wiatÅ‚a awaryjne i rozstawić w wymaganej przepisami odlegÅ‚oÅ›ci - ostrzegawczy trójkÄ…t. Dobrze jest także zaÅ‚ożyć odblaskowÄ… kamizelkÄ™ oraz poprosić ewentualnych pasażerów o opuszczenie samochodu. W nastÄ™pnej kolejnoÅ›ci trzeba wyciÄ…gnąć koÅ‚o zapasowe (lub tzw. „dojazdówkÄ™”) i sprawdzić w nim ciÅ›nienie, a także przygotować specjalny klucz do odkrÄ™cania kół oraz lewarek (podnoÅ›nik samochodowy).
Właściwa wymiana koła
KoÅ‚a w samochodzie powinny być ustawione na wprost. NastÄ™pnym krokiem jest zaciÄ…gniÄ™cie rÄ™cznego hamulca oraz wrzucenie biegu wstecznego albo "jedynki" (przy skrzyni automatycznej - pozycja „P”). Nie zaszkodzi również wstawienie klinów lub przydrożnego kamienia pod koÅ‚a na stronie, która nie bÄ™dzie unoszona. Ważnym elementem bezpoÅ›rednio po Å›ciÄ…gniÄ™ciu koÅ‚paków, jest zluzowanie Å›rub przy wykorzystaniu klucza do odkrÄ™cania, do czego zwykle wystarcza jeden peÅ‚ny obrót. Przed przyÅ‚ożeniem siÅ‚y, warto upewnić siÄ™, że nasada klucza dokÅ‚adnie otacza główkÄ™ Å›ruby, ponieważ Å‚atwo można jÄ… uszkodzić, tak samo jak i sam klucz. W momencie, gdy poluzowanie mocowania sprawia kÅ‚opoty, dobrym rozwiÄ…zaniem jest specjalna przedÅ‚użka do klucza bÄ…dź preparat typu WD-40 - przeznaczony do użycia przy zapieczonych Å›rubach.
Kolejnym etapem jest podłożenie podnośnika, dla którego zazwyczaj najlepszą lokalizacją jest skraj progu. Bok pojazdu podnosimy na wysokość kilku centymetrów, potem odkręcamy i wyjmujemy śruby, po czym zdejmujemy koło. Ostatnią fazą jest montaż koła zapasowego. Zakładając felgę na piastę, przykręcamy koło ręcznie do oporu, pamiętając, aby poszczególne śruby zakładać na krzyż. Po opuszczeniu auta i demontażu lewarka, dokręcamy porządnie wszystkie śruby. Pozostałe czynności, jakie należy wykonać przed kontynuacją jazdy, wydają się już oczywiste.
Poradę o wymianie koła samochodowego dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi akcesoriami dla samochodu.