Jak znaleźć dobry używany samochód?

2021-06-20 11:42:04 / Frw
Jak znaleźć dobry używany samochód?

Co kilka lat większość z nas decyduje się na zmianę samochodu, lub też kupno swojego pierwszego auta. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań, gdzie najlepiej zacząć szukać i jak nie dać się oszukać, gdy dookoła mamy ogromny wysyp ofert sprzedaży, a liczba ogłoszeń motoryzacyjnych wydaje się nie mieć końca?

Komis czy Salon

Jeszcze kilkanaście lat temu, decydując się na kupno samochodu używanego, najpopularniejszym miejscem do poszukiwań były komisy samochodowe. Te jednak w wielu przypadkach nie cieszyły się dobrą sławą, a to ze względu na różnego rodzaju próby oszukania klienta. Sprzedawcy czy właściciele takich miejsc robili praktycznie wszystko, żeby sprzedać dany samochód z sowitym zyskiem. Dlatego też, decydując się na zakup, warto było mieć dość dobrą wiedzę o samochodach, wiedzieć jak je sprawdzić pod kontem ewentualnych ukrytych wad, czy np. cofniętego licznika, co było istną plagą.
Drugą trochę pewniejszą możliwością było i nadal jest kupno używanego samochodu w salonie sprzedającym nowe auta. Dilerzy bowiem często przyjmują w rozliczeniu używane samochody, które później oferują w sprzedaży. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nierzadko auta te są oferowane z gwarancją.

A może z ogłoszenia?

Obecnie, w dobie Internetu poszukiwanie wymarzonego samochodu jest dużo prostsze, szybsze i przyjemniejsze. Wystarczy zajrzeć do sieci, wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę i możemy przeglądać ogłoszenia motoryzacyjne, które obejmują tylko interesujące nas marki, zakres cenowy oraz wiele innych kryteriów.

Serwisy internetowe z ogłoszeniami sprzedaży samochodów oferują nam także możliwości bardzo dobrego zapoznania się z oferowanymi samochodami, możemy np. obejrzeć dokładne zdjęcia, a czasem nawet filmy wideo. Co więcej, jeśli w takim ogłoszeniu podawany jest VIN samochodu, możemy dodatkowo sprawdzić jego historię. Z jednej strony możemy to zrobić w ogólnodostępnej bazie CEPiK, z drugiej na jednej z kilku stron internetowych, które za niewielką opłatą sprawdzają za nas np. czy dany samochód nie był uszkodzony (jeśli tak to możemy często zobaczyć, w jakim był stanie przed naprawą).

Jak więc widzimy, obecnie poszukiwania samochodu są bardzo wygodne, większość możemy zrobić w domu siedząc przed komputerem, a gdy wybierzemy już kilka interesujących nas egzemplarzy, wtedy wystarczy umówić się z właścicielem i obejrzeć pojazdy na żywo.