Jaki samochód kupić z aktualnie dostępnych na rynku?

2016-03-01 19:27:37 /
Jaki samochód kupić z aktualnie dostępnych na rynku?

Coraz więcej Polaków decyduje się kupić samochód osobowy prosto z salonu zamiast inwestować w używany samochód z niepewnego źródła. Wybór jest spory, dlatego patrząc na rynkowe trendy, podpowiadamy jaki samochód kupić.

Polacy zarejestrowali w zeszłym roku ponad 350 tys. aut. Jest to liczba znacznie większa niż w 2014 roku. Co więcej, takiego poziomu sprzedaży nie było od kilkunastu lat. Nadal spory udział w sprzedaży nowych samochodów mają firmy, ale powoli trend się zmienia na korzyść klientów prywatnych.

Najpopularniejsze marki w Polsce to Skoda, Toyota i Volkswagen. Z racji tego, że najczęściej kupowanymi modelami są auta z segmentu B (małe, miejskie) i C (kompakty), prezentujemy kilka propozycji, jaki samochód kupić z tych, które są aktualnie dostępne na rynku.
Początek roku to dobry moment na zakup nowego samochodu. Przede wszystkim dlatego, że importerzy oferują ciekawe rabaty lub dodatkowe wyposażenie, żeby pozbyć się egzemplarzy z rocznika modelowego 2015.

Przegląd rynku zaczniemy od bardzo popularnego segmentu B. Małe, miejskie samochody cieszą się rosnącą popularnością. Na czele segmentu stoi Skoda Fabia, która jest dostępna w salonach od 40 380 zł w podstawowej wersji Active z silnikiem 1.0 MPI o mocy 60 KM. Niemiecki kuzyn Fabii, czyli Volkswagen Polo jest dostępny w wyprzedaży za 38 390 zł. Jest to cena za wersję Start z silnikiem 1.0 60 KM. Ciekawą alternatywą jest Toyota Yaris, której cennik startuje od 40 900 zł. Jest to cena za wersję bazową z silnikiem 1.0 o mocy 69 KM. Co ciekawe, Yaris w standardzie jest wyposażony lepiej niż konkurencja. Na liście znajduje się klimatyzacja, radio CD z sześcioma głośnikami, 4 poduszki powietrzne i skórzana kierownica. W Skodzie i Volkswagenie za te dodatki trzeba dopłacić lub wybrać wyższą wersję wyposażeniową. Dodatkowo Toyota Yaris może być napędzana układem hybrydowym, czyli silnikiem benzynowym 1.8 wspomaganym silnikiem elektrycznym, który nie wymaga ładowania z gniazdka, gdyż akumulator ładuje się podczas hamowania.

Jeżeli stajemy przed stwierdzeniem pt. „kupię samochód osobowy”, ale potrzebne są nieco większe gabaryty, to idealnym rozwiązaniem będzie propozycja z segmentu kompakt. Najpopularniejsza na rynku Octavia wcale nie okazuje się być tanim autem. Cennik startuje od 62 100, ale dealerzy oferują upust w wysokości 6900 zł. Za taką kwotę kupimy podstawową wersję Active z silnikiem 1.2 TSI (85 KM). Kolejną popularną propozycją z tego segmentu może być Volkswagen Golf. Importer oferuje rabat w wysokości 9 tys. zł., dzięki czemu podstawowa wersja Start jest dostępne za 53 390 zł. Pod maską pracuje ten sam silnik 1.2 TSI (85 KM) co w Octavii. Aktualny, wyprzedażowy cennik kompaktowej Toyoty Auris startuje od 56 900 zł. W tej cenie dostajemy samochód w wersji Active z silnikiem 1.33 o mocy 99 KM.