Stłuczka, kolizja, wypadek - co warto o nich wiedzieć?

2018-11-26 11:19:45 / FrWh
Stłuczka, kolizja, wypadek - co warto o nich wiedzieć?

Na drodze mogą przydarzyć Ci się różne nieszczęścia. Wracając w do domu po ciężkim dniu pracy, możesz zagapić się i wjechać w samochód przed Tobą. Z kolei w świątecznym ferworze na zatłoczonej ulicy to ktoś może wjechać w Ciebie. Sprawdź, jak się wówczas zachować. Wiele zależy od tego, czy masz do czynienia ze stłuczką, czy wypadkiem drogowym.

Nazewnictwo ma znaczenie

W popularnym obiegu na niemal każdÄ… szkodÄ™ wyrzÄ…dzonÄ… na drodze mówi siÄ™ „wypadek”. Syn miaÅ‚ wypadek - nieostrożnie parkowaÅ‚ i oderwaÅ‚ sÄ…siadowi lusterko. Mama miaÅ‚a wypadek - pojechaÅ‚a do sklepu i uderzyÅ‚a w tyÅ‚ innego samochodu. Kolega miaÅ‚ wypadek - potrÄ…ciÅ‚ w lesie dzika. W rzeczywistoÅ›ci jednak żadne z tych zdarzeÅ„ nie kwalifikuje siÄ™ jako wypadek drogowy. SÄ… to zwykÅ‚e kolizje.

Kolizja, czyli inaczej stÅ‚uczka, to zdarzenie drogowe nie niosÄ…ce poważnych skutków zdrowotnych dla uczestników. Podczas nich albo nikt nie doznaje uszczerbku na zdrowiu, albo ktoÅ› doznaje go w niewielkim stopniu - zdoÅ‚a rozwiÄ…zać zdrowotny problem w mniej niż 7 dni. Warto jednak podkreÅ›lić, że ta „lżejsza” stÅ‚uczka może być bardzo kosztowna, czasem bardziej od wypadku drogowego. Nie można też jej bagatelizować. Zostanie zapisana w historii jazdy i może przyczynić siÄ™ do podwyższenia skÅ‚adki OC w kolejnym roku.

Wypadek drogowy to już bardzo poważne zdarzenie drogowe. Klasyfikuje się go na podstawie obrażeń, jakich doznali uczestnicy. Jeśli ktoś doznał uszkodzeń ciała lub innego rodzaju rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni, mamy do czynienia z wypadkiem. Mamy z nim do czynienia także wtedy, gdy ktoś zginie - na miejscu lub w szpitalu na skutek poniesionych obrażeń.

Jaka kara za stłuczkę i wypadek?

Sprawca zdarzenia drogowego może spodziewać siÄ™ kary bez wzglÄ™du na to, jakiego rodzaju byÅ‚o owo zdarzenie. Wysokość kary dostosowywana jest do powagi sytuacji i okolicznoÅ›ci. Branych jest pod uwagÄ™ wiele czynników. Ponieważ jednak tÅ‚ukaczka do zdarzenie o „mniejszej mocy” (wykroczenie), za jej spowodowanie grozi niższa kara - grzywna.

Spowodowanie wypadku drogowego z kolei to przestępstwo podlegające pod art. 177 Kodeksu karnego. Jeżeli nie zginęły w nim żadne osoby, możesz otrzymać do 3 lat więzienia. Jeśli zginęły, nawet do 8 lat.

Jak się zachować w przypadku kolizji i wypadku?

W zależności od tego, czy uczestniczyłeś w stłuczce, czy wypadku drogowym, musisz postąpić w odmienny sposób. Jako sprawca stłuczki bezzwłocznie usuń pojazdy z drogi, by była przejezdna dla innych kierowców. Porozmawiaj z drugim uczestnikiem kolizji. Spiszcie oświadczenie o wydarzeniu. Jeśli zawiniłeś Ty - podaj dane swoje, samochodu i towarzystwa ubezpieczeniowego, by poszkodowany otrzymał pieniądze z Twojego OC. Jeżeli ofiarą jesteś Ty - weź te same dane od współuczestnika kolizji. Dowiedz się, jakie czekają Cię formalności: https://kioskpolis.pl/miales-stluczke-zobacz-jak-dopelnic-formalnosci/

Jako uczestnik wypadku drogowego - sprawca bądź poszkodowany - od razu zadzwoń po pogotowie i policję (w przypadku tłuczki nie trzeba tego robić). Nie ruszaj pojazdów, bo policja musi zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zebrać dowody. Udziel pierwszej pomocy tym, którzy tego potrzebują - być może uratujesz komuś życie.

Zawsze jeźdź zgodnie z prawem i zachowuj ostrożność na drodze. Nigdy nie wiesz, co Cię czeka, ale kierując się rozsądkiem i dojrzałością, minimalizujesz ryzyko wdania się w kolizję bądź wypadek. Pamiętaj też o opłacaniu składek OC i obowiązkowych przeglądach technicznych. Bądź odpowiedzialny na drodze!