Ubezpieczenie samochodu - podpowiadamy, kto i na jakich zasadach może dostać zniżki

2016-11-26 12:04:35 / Fr
Ubezpieczenie samochodu - podpowiadamy, kto i na jakich zasadach może dostać zniżki

Czy osoba, która od lat nie spowodowała stłuczki, zapłaci mniej za ubezpieczenie? Czy doświadczony kierowca może liczyć na zniżki? Warto wiedzieć, jakie korzyści może przynieść bezszkodowa jazda.

Kalkulując ceny polis towarzystwa szacują ryzyko, kierując się własnymi wytycznymi.

W większości z nich najważniejsze są:

  • dane pojazdu takie jak marka, model czy data pierwszej rejestracji;
  • wiek wÅ‚aÅ›ciciela pojazdu;
  • historia ubezpieczeniowa.

Korzystna historia i bezszkodowa jazda mogą zaprocentować otrzymaniem wysokich zniżek, które znacząco obniżą koszt polisy.

Ubezpieczenie samochodu - dla kogo najwyższe zniżki?

Kto ma szansę na zniżki za ubezpieczenie samochodu? Wśród towarzystw ubezpieczeniowych jako regułę przyjmuje się, że każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza dla kierowcy zniżkę w wysokości 5-10%.

Największe zniżki są przywilejem kierowców, którzy przez kilka lat z rzędu nie korzystali z ubezpieczeń.

Szkoda z winy ubezpieczonego zmniejsza wysokość zniżki o 10 do 20 proc.

Istotny jest wiek i staż za kierownicą

Zniżki dostaną także osoby dojrzałe, najczęściej od 35. do 55. roku życia oraz te, które mają prawo jazdy przez dłuższy czas. Często zdarza się, że osoby młode (do 25 roku życia) posiadają prawo jazdy już od kilku lat, a mimo to wciąż otrzymują zwyżki za swój młody wiek. Warto jednak wiedzieć, że zniżki za bezszkodową jazdę są już w tym czasie naliczane. Kiedy kierowca osiągnie już określony wiek, zniżki pojawiają się automatycznie i koszt polisy się zmniejszy.

Dodatkowe zniżki

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego składki są zależne także od innych czynników:
  • ubezpieczenie nowego samochodu (preferencyjne stawki dla samochodów w trakcie pierwszych 4 lat);
  • pierwszego ubezpieczenia w danym towarzystwie (nowy klient);
  • posiadania innego ubezpieczenia;
  • wykonywania zawodu zaufania publicznego (zazwyczaj wymagane jest posiadanie ubezpieczenia grupowego w danej firmie);
  • posiadania maÅ‚o awaryjnych modeli samochodów i aut z maÅ‚ym silnikiem;
  • rejestracji poza wielkimi miastami, gdzie statystyka szkód jest niższa.

Warto sprawdzić wyjątki

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wyjątki, które mają znaczący wpływ na ostateczną cenę polisy. Może to być np. przerwa w ubezpieczeniu pojazdu. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych kierowca zachowa swoje zniżki, jeśli przerwa ta nie będzie dłuższa niż 3 lata. Inne mogą zmniejszać zniżki o 10% za każdy rok przerwy lub zupełnie je wyzerować.

Czasem zdarza się również, że do uzyskania maksymalnej zniżki wymagane jest nie 6, a 8 lat bezszkodowej jazdy.

Szczegółowe warunki polisy, obowiązki ubezpieczonego oraz ubezpieczyciela, zakres polisy a także listę wyłączeń, czyli sytuacji w przypadku których towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU).

Jak ochronić zniżki?

Aby ochronić latami wypracowane zniżki, warto poszukać takiej polisy, która umożliwi ich ochronę. Ochrona zniżek ma szczególne znaczenie dla tych, którzy przez lata wypracowali sobie wysokie ulgi, a przez jedną niegroźną stłuczkę mogliby je stracić.

Ochrona zniżek przyda się także tym kierowcom, którzy zdecydowali się na współdzielenie samochodu z młodym, niedoświadczonym kierowcą (np. synem czy córką). Jeśli spowoduje on kolizję lub stłuczkę, wysokie zniżki nie zmniejszą się. To rozszerzenie może wykupić każda osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jest właścicielem pojazdu, leasingobiorcą lub kredytobiorcą, a która wyrobiła sobie minimum 10% zniżki za bezszkodową jazdę.