Ważna samochodowa część

2014-05-19 15:23:27 / Fr
Ważna samochodowa część

Każdy, kto posiada samochód, wie, jak ważne są opony. Są one bowiem elementem pojazdu, który ma największy wpływ na bezpieczeństwo i wygodę podróżowania. Wybór odpowiednich opon jest zatem bardzo istotny zarówno dla naszego zdrowia, poczucia komfortu, jak i stanu portfela. Czy kiedykolwiek jednak zastanawialiśmy się czym tak naprawdę jest opona samochodowa?

Budowa opony

Opona powstaje ze zmieszania około 30 różnych rodzajów gumy i środków chemicznych. Powstały półprodukt jest następnie schładzany, po czym cięty na pasy, do których dopasowuje się stopkę (ta część opony, która styka się z felgą. Jej odpowiednie ukształtowanie zapewnia równe przyleganie opony do felgi, a w oponach bezdętkowych również uszczelnienie), osnowę (składającą się z wielu warstw kordu (poliamidowego lub z włókna szklanego), ułożonych pod różnymi kątami, w zależności od rodzaju konstrukcji opony) oraz paski ochraniające oponę przed ocieraniem o obręcz koła. Przedostatnią czynnością jest wulkanizacja, czyli wyżłobienie bieżnika (służy do tego forma przypominająca gofrownicę. Bieżnik stanowi ochronę czoła opony przed uszkodzeniem, a dzięki odpowiedniej rzeźbie, zwiększa przyczepność opony do nawierzchni drogi. Rowki w bieżnika mają na celu odprowadzanie wody i przeciwdziałanie poślizgom. Rzeźba bieżnika jest wykonana odpowiednio do warunków, w których opona będzie pracować. Przed wypuszczeniem na rynek, opona musi przejść jeszcze szczegółową kontrolę manualną oraz elektroniczną.

Zmiana sezonu, zmiana opon

Nie trzeba chyba wspominać, jak ważna jest zmiana opon. Generalnie, opony osobowe dzieli się na letnie, zimowe i całoroczne. Te pierwsze powinny być używane od wiosny, do jesieni, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 7°C, inaczej bowiem, tracą one swoje właściwości. Stosuje się w nich wszystkie typy bieżnika: symetryczny, asymetryczny oraz kierunkowy. Cechują się lepszą przyczepnością do suchych nawierzchni oraz bardziej komfortową jazdą. Są bardziej wytrzymałe, osiągają duże przebiegi i zachowują na długo wszystkie swoje właściwości. Dodatkowo zapewniają odpowiednią sztywność i precyzję w kierowaniu.

Opony zimowe, ze względu na tworzywo i wzór bieżnika lepiej trzymają się powierzchni. Zapewniają dobrą trakcję na śniegu i mają większą liczbę nacięć i lameli. Dzięki zastosowaniu mieszanki kilkudziesięciu rodzajów gumy, nie tracą miękkości i elastyczności nawet w ujemnych temperaturach. Ponadto są wysoce odporne na zużycie i uszkodzenia mechaniczne. Są jednak sporo głośniejsze od letnich.

Możemy także jeździć na oponach całorocznych, łączących w sobie cechy opon zarówno letnich, jak i zimowych. Wykazują one dobre osiągi niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Są jednak przeznaczone dla kierowców o spokojnym stylu jazdy, nieprzekraczających rocznie 6 tysięcy kilometrów.

Oznaczenia

Wszystkie opony są odpowiedni oznaczone liczbami i cyframi. Pierwsza liczba oznacza szerokość opony i jest podana w milimetrach. Drugą liczbą jest profil opony. Standardowy, to 70. Następnie występuje litera, oznaczająca typ ułożenia osnowy. R, to opona radialna, zaś D lub B - diagonalna. Kolejna liczba mówi nam o średnicy felgi. Jest podana w calach. Na końcu pojawia się literka, będąca indeksem dopuszczalnej prędkości. Dodatkowo, opony dętkowe (znikające powoli z rynku), oznaczone się jako TT (TUBE TYPE), popularne zaś obecnie, bezdętkowe - TL (TUBE LESS)

Trudny wybór

Goodyear, Dunlop, Bridgestone, Fulda, Dębica, Firestone, Dayton, Sava, Pirelli, Michelin. Tyle świetnych marek. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, powinniśmy poradzić się specjalistów. Najlepszym rozwiązaniem jest dobry salon sprzedaży opon lub profesjonalny portal internetowy. W drugim przypadku, oprócz bogatego wyboru opon, znajdziemy również ich szczegółowe opisy wraz z przeznaczeniem oraz szereg porad. A w razie dodatkowych pytań i wątpliwości - wystarczy zadzwonić i zapytać. W łatwy i przyjemny sposób, dzięki czytelnej wyszukiwarce znajdziemy dokładnie to, czego szukamy. Złożenie zamówienia zajmie nam kilka minut, zaś opony otrzymamy dzięki bezpłatnej przesyłce, już w ciągu 24 godzin. Najlepsze tego typu serwisy, takie jak na przykład istniejące od 13 lat Oponeo, oferują także możliwość montażu opon po ich zakupieniu, w profesjonalnych serwisach partnerskich, co przekłada się później na bezpieczeństwo na drodze.