Zimowy serwis, czyli najczęstsze powody wizyt u mechanika

2018-12-21 10:02:34 / FrW
Zimowy serwis, czyli najczęstsze powody wizyt u mechanika

Ujemne temperatury, silny wiatr i wiele innych czynników atmosferycznych potrafi nieźle wykończyć i osłabić cały układ mechaniczny w samochodzie. Trzeba w czasie zimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które dobrze jest regularnie sprawdzać. Poniżej znajdziesz parę najczęstszych powodów wizyt u mechanika, które mogą być powiązane z różnymi usterkami typowym w tym okresie chłodu. Sprawdź, na co musisz się przygotować w tym sezonie, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy.

1. Rozładowany akumulator

Oto pierwsza i najczęstsza przyczyna awarii samochodowych, która może przydarzyć się prawie każdemu. Zdarza się to głównie z powodu niskich temperatur, które osłabiają i rozładowują akumulator w samochodzie. Obecnie też trzeba brać poprawkę na jakość akumulatorów, które starczają na około 3 lata, lecz w czasie poważniejszych mrozów ich moc może ulec osłabieniu. Wielu mechaników poleca ich ładowanie słabszym prądem, ale przez dłuższy czas, dzięki czemu rezultat staje się trwalszy.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć akumulatory bezobsługowe, które należy kontrolować co najmniej raz w tygodniu, gdy na zewnątrz panuje mróz. Wystarczy sprawdzić w jakim kolorze znajduje się tzw. „oko” w obudowie akumulatora, by wiedzieć na jakim poziomie naładowania aktualnie się znajduje. Można także zabezpieczyć element przez wychłodzeniem dzięki filcowym ocieplaczom, a w poważniejszych przypadkach trzeba już skonsultować się z mechanikiem, który dokładnie stan akumulatora i podpowie co należy zrobić dalej.

2. Układ napędowy

Kolejno trzeba uważać na wały napędowe, które w czasie zimy mogą ulec pogorszeniu. Wynika to między innymi z niskich temperatur, przeciążenia podczas jazdy po nierównym terenie, ale także długodystansowych tras. O układzie napędowym trzeba pamiętać o każdej porze roku, ale z pewnością warto sprawdzić ich kondycję w sezonie zimowym. Wszystko dla własnego bezpieczeństwa i zaoszczędzenia na naprawie w przypadku poważniejszych i bardziej skomplikowanych awarii.

Proponujemy zgłosić się do takiewaly.pl, gdzie możesz liczyć na kompleksową obsługę, wymianę uszkodzonych części na nowe czy też regenerację, wyważanie oraz smarowanie wałów napędowych. Takie serwisowanie jest niezbędne co najmniej dwa razy do roku, by zapewnić odpowiednią wydajność i trwałość swojego układu napędowego.

3. Zawieszenie do renowacji

W czasie zimy musisz liczyć się z trudniejszymi warunkami na drodze, a mowa między innymi o nierównościach, śliskich powierzchniach, a także dużych ilościach soli i błota na jezdni. To wszystko potrafi wpływać na kondycję zawieszenia samochodu, który porusza się w takich okolicznościach. Również niskie temperatury nie pomagają w utrzymaniu zawieszenia w dobrym stanie, a pierwsze oznaki można rozpoznać po kołyszącym się aucie na drodze lub słyszalnym stukaniu.

Może okazać się, że uszkodzeniu uległy stabilizatory, amortyzatory czy tulejki wahaczy. To najczęściej wymieniane zimą części samochodowe, które niestety ulegają zużyciu, a zwłaszcza w warunkach zimowych. Warto zaznaczyć, że każdy dzień zwłoki wiąże się z pogorszeniem stanu zawieszenia i uszkadzaniem kolejnych elementów. Dlatego nie czekaj zbyt długo i jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące oznaki, powinieneś czym prędzej wybrać się do zaufanego i sprawdzonego warsztatu mechanicznego.