Co to są znaki drogowe pionowe i na co się dzielą?

2017-07-25 19:31:56 / Fr/wh
Co to są znaki drogowe pionowe i na co się dzielą?

Znaki te najczęściej spotykane są na naszej drodze. Głównie są to trójkątne znaki ostrzegawcze z czerwonym obwodem i żółtym tłem, a na tle usytuowane różne znaki graficzne, odpowiednie do danej sytuacji na drodze. Bok każdego trójkąta wynosi 90 cm. Podczas jazdy możemy także napotkać się na sporo okrągłych tablic nakazu (znaki z niebieskim tłem) i zakazu (głównie znaki z czerwonym obwodem i białym tłem). Ich średnica wynosi 80 cm. Tablice informacyjne prostokątne i kwadratowe, należą również do znaków pionowych i zazwyczaj mają niebieskie tło. Krótszy bok prostokąta i bok kwadratu mają 60 cm długości.

Znaki ostrzegawcze

Na naszych polskich drogach bardzo często spotykane są znaki ostrzegawcze. Tablic tych mamy bardzo dużo, tak więc pozwolę sobie przedstawić jedne z ważniejszych znaków, które są niezbędne do zapewnienia nam bezpieczeństwa na drodze.

Znaki A-1 i A-2, przedstawiają grafikę w formie strzałki w lewo lub w prawo. Gdy się na nie napotkamy, to wiemy, że zakręt może być niebiezpieczny i wtedy nieco zwalniamy, aby zapobiec wypadkowi. Trójkąty z podwójnymi strzałkami o symbolach A-3 i A-4 oznaczają dwa niebezpieczne zakręty, pierwszy w prawo, a na drugim znaku pierwszy w lewo. Znaki ostrzegawcze mogą nas także ostrzec przed różnego rodzaju skrzyżowaniami z drogą podporządkowaną. Bardzo ważne aby znać też tablice: ustąp pierwszeństwa przejazdu; przejazd kolejowy; nierówna droga; progi; zwężenie; roboty na drodze; śliska jezdnia; uwaga dzieci; uwaga zwierzęta; niebezpieczny zjazd; stromy podjazd; uwaga rowerzyści; sypka nawierzchnia; sygnały świetlne; niebezpieczne pobocze, itd.

Znaki nakazu

Znaki nakazu oznacza się symbolami od C-1 do C-19. Do znaków zalicza się nakaz skrętu w lewo bądź prawo przed znakiem i nakaz za znakiem. Są też tablice z dwoma strzałkami z nakazem: jazdy prosto i skrętu w prawo lub lewo; nakaz skrętu w prawo lub w lewo. Kolejnymi ważnymi znakami są: nakaz jazdy z prawej i lewej; z prawej lub lewej strony znaku. Niektóre przedstwiają też ruch okrężny. Bardzo przydatnym znakiem dla rowerzystów jest niebieski okręg z grafiką roweru, który jest przeznaczony tylko dla poruszających się na rowerze. Na końcu drogi Jest także znak przekreślonego roweru i oznacza on koniec trasy dla rowerzystów. Podczas jazdy napotkamy się też na tablicę z nakazem utrzymania minimalnej prędkości i ze znakiem, który określa koniec tego nakazu. Przed przejściem dla pieszych zawsze widzimy znak z ludźmi na niebieskim tle. Należy wtedy zwolnić i spoglądać czy nikt z pieszych nie przechodzi przez ulicę.

Znaki zakazu

Znaki zakazu określa się symbolami od B-1 do B-44. Dotyczą one różnego rodzaju zakazów. Są to między innymi zakazy: jazdy w obu kierunkach; wjazdu jakichkolwiek pojazdów lub pojazdów silnikowych lub wjazdu autobusów. Możemy spotkać się z kilkoma tablicami zakazującymi wjazdu różnych pojazdów ciężarowych. Znajdziemy też znaki zakazujące jazdy dla rowerów lub motorowerów czy zakazem ruchu dla pieszych. Bardzo ważne są tablice dotyczące ograniczenia prędkości lub zakazów postoju czy zatrzymywania się.Więcej znaków wraz z ich grafikami możemy znaleźć w wielu poradnikach czy podręcznikach do nauki jazdy, a także w Internecie.

Znaki informacyjne

Znaki te zazwyczaj są kwadratowe, bądź prostokątne i mają symbole od D-1 do D-53. Określają one informacje dotyczące rodzaju drogi, czy obiektów, które mogą znajdować się przy samej drodze, lub w pobliżu. Znaki te infromują nas, że jedziemy po drodze z pierwszeństwem i pokazują gdzie jest jej koniec. Przed przejściem dla pieszych i przekazdem dla rowerzystów stawiane są znaki z grafiką człowieka bądź roweru. Znaki informujące przekazują nam także informację czy jedziemy drogą ekspresową i pokazują jej koniec. Z tablic dowiemy się również w jakieś odległości będzie autostrada i jej koniec. Zazwyczaj w centrum miasta możemy spotkać się z niebieskimi znakami z grafiką autobusu czy tramwaju, oznaczają one, że w danym miejscu znajduje się przystanek. Tablice mogą nam pokazać jeszcze między innymi gdzie są: miejsca parkingowe; policja; taxi i wiele innych.

Znaki drogowe można nabyć u producenta znaków, Jednak są to znaki które można samowolnie stawiać tylko na drogach prywatnych, lub też podarować komuś jako prezent.