Czym można jeździć, posiadając prawo jazdy kat. B?
2022-10-14 13:47:01 / FreNajpopularniejszym rodzajem prawa jazdy jest bez wątpienia kategoria B. Uprawnia ona do prowadzenia samochodów osobowych. Ale czy to wszystko? Okazuje się, że z uprawnieniami kat. B możesz prowadzić wiele innych pojazdów. Nie wspominali nic o tym na nauce jazdy? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie uprawnienia Ci przysługują.
Prawo jazdy kategorii B - motocykle
Myślisz, że bez uczestnictwa w odpowiednim kursie prawa jazdy i podejścia do egzaminu nie możesz jeździć motocyklem? Otóż nie. Z chwilą zdania egzaminu na prawo jazdy kat. B uzyskujesz kategorię AM, która uprawnia do prowadzenia motoroweru (pojemność silnika do 50 cm3 i prędkość maksymalna do 45 km/h). Jeśli masz trzyletni staż kierowcy kategorii B, nie musisz zdawać dodatkowego egzaminu państwowego, by uzyskać kategorię A1. Pozwala ona poruszać się w Polsce motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW przy stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg. Maksymalna prędkość opisanych dwukołowców w tej kategorii przekracza 130 km/h. Pozwala to zatem użyć tego środka transportu zarówno w zakorkowanym Wrocławiu, jak i na drogach szybkiego ruchu. Nauka dobrej jazdy na motocyklu może jednak nie być taka prosta, jak Ci się wydaje, dlatego radzimy, by wziąć sobie chociaż jedną lekcję indywidualną w szkole jazdy, zanim wyruszysz na ulice.
Prawo jazdy kategorii B - trójkołowce i czterokołowce
Jak już wspomnieliśmy wyżej, w chwili zdania prawa jazdy kat. B uzyskujesz uprawnienia kategorii AM, a po trzech latach kategorii A1. W związku z tym możesz kierować czterokołowcem lekkim, np. małym quadem (maksymalna prędkość: 45 km/h, całkowita masa: 350 kg). Posiadając uprawnienia kategorii A1, możesz prowadzić również motocykl trójkołowy, który ma europejską homologację L5e. Warto podkreślić fakt, że mając tylko kategorię A1, ograniczenie mocy motocykla trójkołowego wynosi do 15 kW. Po posiadaniu przez 3 lata prawa jazdy kategorii B nie obowiązują Cię ograniczenia co do jego mocy.
Uprawnienia do prowadzenia czterokołowca, np. dużego quada nabywasz, zdając egzamin z kat. B1 lub kat. B. Zgodnie z Kodeksem drogowym masa własna pojazdu podczas przewozu rzeczy nie może przekroczyć 550 kg, natomiast osób - 400 kg.
Prawo jazdy kategorii B - przyczepy
Mając prawo jazdy kat. B, mamy możliwość holowania przyczepy lekkiej, która nie ma hamulca najazdowego o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) do 750 kg, przy czym łączna masa (samochód + przyczepa) nie może przekroczyć 4,25 tony. Możemy również wybrać cięższą przyczepę z hamulcem. Wówczas DMC samochodu i przyczepy może maksymalnie wynosić 3,5 tony. W innych przypadkach konieczne jest posiadanie kategorii B+E lub B96. Co ważne, maksymalny stosunek masy samochodu do masy przyczepy musi wynosić 1,33:1, zatem pamiętaj, że przyczepa nie może być cięższa niż holujący ją samochód.
Prawo jazdy kategorii B - dostawczaki, kampery i inne
Posiadając uprawnienia prawa jazdy kategorii B, możemy kierować nie tylko samochodami osobowymi. Według przepisów możemy poruszać się pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 tony z wyjątkiem autobusu i motocykla. Wśród nich wyróżniamy np.:
- kampery,
- pikapy,
- małe samochody dostawcze,
- małe busy bądź większe vany.
W tym ostatnim oprócz ograniczenia DMC mamy również ograniczenie liczby osób, które mogą być w pojeździe w czasie jazdy (max. do 9 osób łącznie z kierowcą). Co ciekawe, jako kierowcy z prawem jazdy kat. B możemy również prowadzić ciągnik rolniczy bez względu na jego masę oraz pojazdy wolnobieżne, do których zaliczamy m.in.: maszyny rolnicze (kombajn, prasa, sadzarka), budowlane (koparki, ładowarki, walce) czy maszyny leśne (rębaki, wciągarki) bez przyczep. By móc jednak obsługiwać tego typu maszyny wyposażone w osprzęt roboczy wymagane jest zaświadczenie kwalifikacyjne lub książeczka operatora.