Jak prawidłowo konserwować łożyska

2019-12-19 17:30:37 / Fr
Jak prawidłowo konserwować łożyska

Regularna konserwacja łożyska jest kluczowa jeśli chodzi o zapewnienie mu długiej i efektywnej eksploatacji. Dzisiaj radzimy, jak ją prawidłowo wykonać.

Jak wiadomo ciągła praca prowadzi do szybszego zużycia łożyska. Zużyty element można rozpoznać zarówno „na oko”, jak i „na ucho”. Źle pracujące łożysko wydaje dziwne szumy, obraca się ze zbyt dużym luzem oraz niebezpiecznie się nagrzewa. Co możemy zrobić, aby wydłużyć okres eksploatacji tych elementów? Poza dopasowaniem, prawidłowym zamontowaniem oraz dobrymi warunkami pracy niezwykle ważna jest kontrola oraz idąca za nią konserwacja łożyska.

Kontrola - od tego zawsze zaczynamy

Jeśli łożysko w danej maszynie kontrolujemy regularnie, szybko wychwycimy czy potrzebuje dodatkowej konserwacji. Standardowe maszyny trzeba kontrolować i czyścić przynajmniej raz na rok, zaś przynajmniej raz na pół roku w sytuacji, kiedy łożyska pracują przy większych obciążeniach. Na co zwracamy uwagę? Przede wszystkim sprawdzamy szum, do czego najlepiej sprawdzi się stetoskop lub specjalistyczne urządzenia do oceny poziomu szumu. Następnie dobrze jest zbadać temperaturę łożyska przy pomocy czujnika, który przykładamy do otworu olejowego. Kontrolowanie sprawności łożysk wymaga od nas także badania częstotliwości drgań, do czego używa się specjalnego analizatora widma drgań. Warto dodać, że każda maszyna posiada własne wartości referencyjne (zależą one m.in. od warunków pracy łożyska oraz miejsce pomiaru).

Kiedy trzeba wymienić łożysko?

Jak rozpoznać, że łożysko jest zużyte i nadaje się tylko do wymiany? Możemy to wywnioskować na podstawie jego wyglądu. Jeśli na bieżniach i częściach tocznych pojawiły się wyłuszczenia, to jest to symptom zmęczenia materiału. Jest to normalna rzecz, która bywa konsekwencją wykonania przez łożysko określonej liczby obrotów z określonym obciążeniem. Różne uszkodzenia powstałe na skutek nieprawidłowego użytkowania mogą spowodować, że element trzeba będzie wymienić. Uszkodzić łożysko można poprzez np. złą obsługa lub nieprawidłowy montaż, a ponadto nieodpowiednie smarowanie i w wyniku korozji.

Smarowane i środowisko pracy łożyska

Aby zmniejszyć zużycie oraz tarcie łożyska, co następuje w wyniku normalnej eksploatacji, należy je regularnie smarować. W ten sposób nie tylko wydłużamy okres jego użytkowania, ale także zapewniamy mu optymalne warunki pracy i temperaturę. Metoda smarowania łożyska uzależnione jest od modelu, szczególnie od rodzaju występujących elementów tocznych i prędkości obrotowej. Również prawidłowe składowanie łożyska jest częścią konserwacji, ponieważ chroni je przed korozją i zniszczeniem. Ważna jest też temperatura otoczenia, które nie powinna być wyższa niż 25°C, oraz wilgotność powietrza (nie wyższa niż 60%).

Miejsce, gdzie przechowujemy łożyska, trzeba zabezpieczyć przed kontaktem ze żrącymi, toksycznymi substancjami. Same łożyska należy czyścić przy każdym większym zabrudzeniu oraz jeśli długo leżakowało. Jeśli opakowanie ochronne uległo uszkodzeniu, musimy szczególnie uważnie wyczyścić łożysko przy pomocy nafty lub benzyny. Na koniec poddajemy je procesowi smarowania jak zawsze.

Szeroki wybór łożysk i oprawy łożysk znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl