Jak wybrać dobrą pomoc drogową?

2016-12-10 21:20:48 / Fr
Jak wybrać dobrą pomoc drogową?

Niespodziewana awaria samochodu w trasie może przydarzyć się podczas wyjazdu na wakacje, szkolenie, czy w każdej innej podróży. Taka sytuacja nie niesie za sobą nic przyjemnego. Wobec tego każdy kierowca powinien wiedzieć, co zrobić w momencie, gdy jego auto nagle popsuje się na drodze, a on sam nie jest w stanie zdiagnozować problemu, czy tym bardziej, samodzielnie naprawić auta. Rozwiązaniem tego kłopotu może być wezwanie pomocy drogowej. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać usługodawcę, który jest godny naszego zaufania.

Czym jest pomoc drogowa?

Pomocą drogową (czy niekiedy autopomocą) nazywa się przede wszystkim firmy zajmujące się holowaniem i transportem uszkodzonych samochodów. Transportowane na lawecie pojazdy trafiają często do stacjonarnych warsztatów samochodowych, w których są naprawiane i po krótszym lub dłuższym czasie (w zależności od tego, jak poważna okazała się dana usterka) gotowe do odbioru. Warto jednak wiedzieć, że zakres usług oferowanych przez tzw. pomoc drogową jest znacznie szerszy.

Kamil Sieradzki, mechanik z mobilnego warsztatu samochodowego i pomocy drogowej Besthol, mówi: „Choć pomoc drogowa kojarzy się głównie z takimi pojęciami, jak np. holowanie czy laweta, to jednak zajmuje się ona również innymi usługami. Są nimi m.in.: awaryjne odpalanie aut z przewodów rozruchowych (z kabli), awaryjne otwieranie aut, wypompowywanie źle zatankowanego paliwa (osuszanie baku), przeprowadzanie diagnostyki komputerowej, wymiana kół, dowóz paliwa w sytuacji, gdy zabraknie go w baku podczas jazdy, wymiana żarówek oraz naprawy wykonywane na drodze, np. wymiana akumulatora, alternatora etc. Tak więc twierdzenie, jakoby pomoc drogowa jedynie holowała samochody, gdyż nie może zdziałać niczego na miejscu jest twierdzeniem błędnym.”

Czym charakteryzuje się dobra pomoc drogowa?

Tak w mechanice samochodowej, jak i każdej innej branży, ważna jest przede wszystkim uczciwość oraz to, aby klient miał pełną świadomość kosztów konkretnych usług lub produktów, na które się decyduje, jeszcze przed ich zakupem. Warto więc pamiętać, że każda pomoc drogowa powinna podawać cenę za usługę (jaką jest np. holowanie) przed przystąpieniem do konkretnych działań (jakimi są np. załadunek auta na lawetę czy zabezpieczenie auta specjalistycznymi pasami).

„Czy jest to możliwe, aby pomoc drogowa nie znała kosztów wykonania danej usługi przed przystąpieniem do pracy i nie potrafiła poinformować klienta o cenie, jaką przyjdzie mu ostatecznie zapłacić? Nie można dać się oszukać! Każda pomoc drogowa ma bowiem swoje konkretne stawki za np. holowanie w obrębie miasta. Przykładem może być miasto Warszawa, którego powierzchnia wynosi około 500 km2. W takich miastach cennik zawsze jest ustalany odgórnie, ponieważ liczba przejechanych kilometrów przy każdym zleceniu drastycznie się różnić. Podobnie cenę można oszacować w sytuacji, gdy auto jest holowane na trasie, poza obrębem jednego miasta. Wówczas koszt usługi zależny jest od ilości przejechanych przez lawetę kilometrów z punktu A do punktu B oraz z punktu B do A. Usługi typu wymiana akumulatora, wypompowanie źle zatankowanego paliwa itp. także mają swoje odgórnie ustalone ceny. Oczywiście każdy przypadek jest inny i cena może nieznacznie wzrosnąć z uwagi na np. konieczność dodatkowego wyciągnięcia auta z rowu lub holowanie auta z niesprawnym układem jezdnym, przez co konieczne jest użycie specjalistycznych wózków, czy też z uwagi na problematyczny dostęp do części wymagającej wymiany. Mimo tego każdy klient ma pełne prawo domagać się tego typu informacji przed przystąpieniem specjalisty do pracy i musi te informacje otrzymać”, dodaje Kamil Sieradzki z Besthol.

Warto również wiedzieć, że dobra pomoc drogowa to taka, która dysponuje odpowiednią ilością specjalistycznego sprzętu, np. tego potrzebnego do diagnostyki komputerowej. I dalej, im bardziej wyspecjalizowani są pracujący w niej mechanicy, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest również wybieranie firm, które posiadają własne parkingi strzeżone oraz, co jeszcze ważniejsze, prowadzą np. mobilny warsztat samochodowy. Znacznie usprawnia to i upraszcza cały proces naprawy.

Na zakończenie warto również wspomnieć o tym, by wybierać pomoc drogową działającą na obszarze, na którym doszło do usterki. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko czas, który spędzilibyśmy na oczekiwaniu na przybycie lawety, lecz również pieniądze. I tak, jeśli nasz samochód popsuje się w okolicach Warszawy, powinniśmy, na przykład, poszukiwać autopomocy wrzucając w internetową wyszukiwarkę (korzystając z telefonu komórkowego) frazę „pomoc drogowa Warszawa”, „holowanie Warszawa” etc. (jeśli nie mamy żadnych konkretnych namiarów na zaufaną firmę). Najlepszym rozwiązaniem jest jednak spisanie sobie wybranych numerów telefonów jeszcze przed podróżą.