Najczęstsze błędy popełniane na egzaminie na prawo jazdy - jak ich uniknąć?
2024-09-24 13:55:49 / Frw / Artykuł sponsorowanyEgzamin na prawo jazdy to ostatni krok ku otrzymaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. Niestety statystyki są nieubłagane: średnio ponad 50% egzaminów praktycznych kończy się wynikiem negatywnym. Co sprawia egzaminowanym największe trudności? Jak unikać błędów na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym? Odpowiadamy!
Z czego składa się egzamin na prawo jazdy? Zadania na placu manewrowym i w ruchu ulicznym
Oficjalny, państwowy egzamin na prawo jazdy obejmuje dwie części: teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszy etap to sprawdzenie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz obsługi pojazdów. Test składa się z 32 pytań, za które można otrzymać łącznie 74 punkty. Próg zdawalności wynosi 68 punktów, co pokazuje, jak niewielki jest margines błędu. Pozytywny rezultat egzaminu teoretycznego uprawnia do przystąpienia do części praktycznej. W tym przypadku egzaminowana osoba musi wykazać się umiejętnościami prowadzenia samochodu, najpierw na placu manewrowym, a następnie w normalnym ruchu ulicznym. Egzamin obejmuje takie zadania jak pokonywanie łuku do przodu oraz do tyłu, ruszanie na wzniesieniu, a także wymaga znajomości znaków oraz nienagannych umiejętności poruszania się w codziennym ruchu ulicznym.
Najczęściej popełniane błędy na egzaminie praktycznym - sprawdź, które elementy sprawiają egzaminowanym największy problem!
Dla wielu osób, które podchodzą do egzaminu na prawo jazdy, prawdziwą zmorą jest plac manewrowy. Umiejętność poruszania się po łuku, pomimo iż wydaje się prosta, często sprawia egzaminowanym duże problemy. Zadanie nie zostanie bowiem zaliczone w sytuacji, gdy kierujący najedzie kołem na linię lub też przewróci pachołek. Znacznie większym wyzwaniem jest jednak wykonanie określonych manewrów w ruchu ulicznym, szczególnie jeżeli egzamin odbywa się w dużym mieście, tym bardziej w godzinach szczytu. Wśród podstawowych poleceń, które wydaje egzaminator, możemy napotkać parkowanie prostopadłe lub równolegle, zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury oraz poruszanie się po drogach publicznych i skrzyżowaniach. Na tym etapie egzaminu musimy zachować wytężoną uwagę - w końcu to właśnie podczas jazdy miejskiej najłatwiej o kolizję z innym autem lub obiektem. Koszty ewentualnych napraw na szczęście pokrywa ubezpieczenie samochodu, dlatego osoby przystępujące do egzaminu nie muszą obawiać się o odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody.
Ile błędów na egzaminie na prawo jazdy skutkuje wynikiem negatywnym?
Podczas jazdy z kursantem egzaminator na bieżąco ocenia skuteczność wykonywania poszczególnych zadań, odnotowując popełnione błędy w odpowiednich rubrykach protokołu. Na szczęście jednorazowa pomyłka nie musi jeszcze oznaczać natychmiastowego przerwania egzaminu. W przypadku większości zadań, które realizuje egzaminowany, dopuszczalny jest jeden błąd w każdej z czynności. Ta zasada dotyczy zarówno zadań realizowanych na placu manewrowym, jak i w ruchu ulicznym. Drobne pomyłki, które nie mają wpływu na wynik egzaminu, to chociażby przypadkowe zgaszenie silnika podczas ruszania, niewłaściwy dobór przełożenia skrzyni biegów, delikatne (!) przekroczenie dopuszczalnej prędkości czy niewłaściwe użycie sygnałów świetlnych. Warto jednak pamiętać, że decyzja zawsze zależy od indywidualnej oceny egzaminatora. Jeżeli dany błąd powtórzy się w ciągu kolejnych minut jazdy, istnieje ryzyko, że egzamin zostanie przerwany, a kierujący otrzyma protokół z negatywnym wynikiem. Co istotne, taka decyzja nie jest spowodowana złą wolą egzaminatora, ale troską o bezpieczeństwo egzaminowanego. Pozornie drobne pomyłki mogą być przyczyną niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Młodzi kierowcy często są sprawcami kolizji, co znajduje swoje odzwierciedlenie w stawkach, jakie prezentuje ubezpieczenie samochodu kalkulator. Kwestia wyboru ubezpieczyciela i zakupu polisy OC to jednak temat na później, gdy otrzymamy już upragnione prawo jazdy.
Te błędy powodują natychmiastowe przerwanie egzaminu!
Istnieje jednak szeroka kategoria błędów, które powodują, że egzamin zostanie natychmiastowo przerwany. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami egzaminator ma obowiązek niezwłocznie zakończyć egzamin w momencie, gdy kierujący swoim zachowaniem doprowadzi do realnego zagrożenia na drodze. Mowa tu o na przykład o nieustąpieniu pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, istotnym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (o nie mniej niż 20 km/h), spowodowaniu kolizji lub sytuacji, która mogłaby doprowadzić do zderzenia, wyprzedzaniu w niedozwolonym miejscu. W przypadku takich błędów możemy mieć pewność, że egzaminator naciśnie hamulec i poleci jak najszybszy zjazd na pierwsze wolne miejsce parkingowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie takie sytuacje mogą być bezpośrednią przyczyną wypadków. Jak wspominaliśmy wyżej, wiele firm ubezpieczeniowych przewiduje o wiele wyższe stawki za ubezpieczenie samochodu OC w przypadku młodych kierowców. Wynika to przede wszystkim z ich mniejszego doświadczenia. Dlatego warto na siebie uważać i począwszy od kursu w szkole jazdy, unikać niebezpiecznych manewrów na drodze.
Jak unikać bÅ‚Ä™dów na egzaminie na prawo jazdy?Â
Warto pamiÄ™tać o tym, że znaczna część bÅ‚Ä™dów, które pojawiajÄ… siÄ™ na egzaminie na prawo jazdy, wynika przede wszystkim ze stresu. Podstawowym sposobem na zmniejszenie ryzyka popeÅ‚nienia bÅ‚Ä™du jest wiÄ™c wewnÄ™trzny spokój i odpowiednie nastawienie. Wiara w siebie czyni cuda! Najistotniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie do samego egzaminu. Podstawowy kurs obejmujÄ…cy 30 godzin jazd z instruktorem czasami może okazać siÄ™ zbyt krótki, by opanować wszelkie zasady ruchu drogowego i odpowiednio „wczuć siÄ™” w pojazd. Jeżeli nie czujesz siÄ™ na siÅ‚ach, aby podejść do egzaminu, pomyÅ›l nad jazdami doszkalajÄ…cymi, podczas których przećwiczysz najtrudniejsze manewry.