Rozmiar opon - podstawowe wiadomości
1970-01-01 01:00:00 / FrJeżeli planujemy zakup nowego kompletu ogumienia, musimy dostosować jego rozmiar do wymagań producenta naszego samochodu. Jeżeli stoimy przed takim zadaniem po raz pierwszy, najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie dokładnych wytycznych u źródła. Wszystkie niezbędne informacje powinny znajdować na stronie internetowej koncernu, którego logotyp zdobi maskę naszego auta lub też w dołączonej do samochodu instrukcji.
Skróty opisujące rozmiar opony
Opis rozmiaru opony składa się z szeregu symboli oraz cyfr. Przykładowo opony zimowe 185/65 r15 mają następujące właściwości: szerokość 185mm, stosunek wysokości profilu opony do jej szerokości - 65 %, są to opony radialne, a szerokość felgi w calach wynosi 15. Zbierzmy więc schemat odczytywania takich oznaczeń w kilku punktach:
Jak rozszyfrować rozmiar opon z oznaczenia?
- Szerokość opony - podawana w milimetrach, to odległość jaka dzieli jej boczne krańce;
- Profil opony - czyli stosunek procentowy: jak wysokość opony ma się do jej szerokości, np. 185/65 - to 65% z 185;
- Litery r lub d - odnoszÄ… siÄ™ odpowiednio do opon radialnych lub diagonalnych;
- Ostatnia liczba pozwala poznać optymalną szerokość felgi, którą podaje się zawsze w calach;
Jeżeli nie masz dostępu do sieci WWW ani instrukcji pojazdu - możesz sprawdzić, czy producent nie umieścił rozmiarów opon, które można bezpiecznie montować w danym modelu na wewnętrznej stronie wlewki paliwa.
Indeks prędkości oraz nośności
Poza przytoczonymi wyżej parametrami, bardzo ważne są jeszcze dwa: indeks prędkości oraz nośności. Te symbole informują o tym, jaką maksymalną prędkość można rozwinąć, korzystając z danego rodzaju ogumienia oraz do jak ciężkich samochodów ten typ opon został przewidziany.
Indeks prędkości prezentuje się, jak podano niżej:
P - 150 km/h
Q - 160 km/h
R - 170 km/h
S - 180 km/h
T - 190 km/h
U - 200 km/h
H - 210 km/h
V (VB) - 240 km/h
ZR - powyżej 240 km/h
W - 270 km/h
Y - 300 km/h
Różnice w szerokości opon - co dają
Część kierowców decyduje się na pewne zmiany, jeżeli chodzi o rodzaj opon, stosowanych w ich samochodach. Przede wszystkim, wynika to z faktu, że szersze opony lepiej radzą sobie w letnich warunkach, węższe natomiast są powszechnie uważane za optymalne na zimę.
Dokonując takich niewielkich manewrów, pamiętajmy, że indeks nośności oraz prędkości muszą zostać bezwzględnie zachowane. Kolejną ważną kwestią jest fakt, iż opona nie powinna wystawać za kontur boczny auta. Jeżeli nie zastosujemy się do tego wymogu, policja może nas zatrzymać i odebrać kierowcy dokumenty uprawniające do jazdy.
Zachowanie opony na drodze - wpływ szerokości
Z czego wynikają takie różnice zachowania opon o różnych szerokościach? Przede wszystkim z faktu, że szersze opony mają lepszą przyczepność na suchej nawierzchni. Wiąże się to z wyższym komfortem jazdy oraz krótszym hamowaniem. Jednak wraz z taką zmianą zauważymy też nieco wyższe spalanie, gdyż zwiększy się opór, jaki dany zestaw ogumienia będzie stawiać podczas jazdy. Natomiast opony wąskie - lepiej radzą sobie w śnieżnych koleinach, trudniej jest im się zakopać. Szerokie ogumienie ma także tę mocną stronę, że zdecydowanie lepiej bierze się w nich nawet mocne zakręty.
Jeżeli jesteśmy kierowcami od niedawna, odwiedźmy przed zakupem nowego kompletu ogumienia zaufanego mechanika lub wulkanizatora. Ostatecznie, od prawidłowego doboru opon zależy nie tylko przyjemność, jaką będziemy czerpać z podróży naszym samochodem, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nas, naszych pasażerów oraz innych podróżnych na drodze.