Wiosenny przegląd auta. Na jakie części samochodowe szczególnie zwrócić uwagę po zimie?

2023-05-23 19:18:10 / Frew
Wiosenny przegląd auta. Na jakie części samochodowe szczególnie zwrócić uwagę po zimie?

Nadejście wiosny to dla kierowców czas, w którym powinni nie tylko wymienić opony na letnie, ale również zadbać o przegląd w swoim samochodzie. Warto zatem poświęcić uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny i ergonomię, ale również na bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Jakie elementy warto sprawdzić, aby zadbać o swój samochód na wiosnę?

Auto części Łagiewniki: Części, które warto sprawdzić po zimie. 

W Polsce zimy bywają bardzo różne pod względem panujących warunków atmosferycznych. Czasami auto wystawione jest na niskie temperatury, opady i musi zmagać się z solą na jezdni. Wszystko to, łącznie z eksploatacją auta, wpływa na jego sprawność. Pewne elementy zwyczajnie się zużywają.

Lista części do sprawdzenia:

  • akumulator;
  • olej silnikowy;
  • filtry;
  • wycieraczki;
  • hamulce i zawieszenie;
  • karoseria i wnętrze.

Potencjalne usterki czy zużyte podzespoły, jak np. filtr powietrza, mogą wpływać na osiągi auta i komfort z jazdy. Ewentualne części znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym Łagiewniki.

Akumulatory ? Kraków Łagiewniki ? części samochodowe

Problem z akumulatorem może pojawić się o dowolnej porze roku, ale zwykle pojawiają się one jesienią i zimą. Urządzenie zapewnia energię elektryczną umożliwiającą uruchomienie silnika. Ponadto odpowiada on za zasilenie komputera, czujników czy elektrycznej pompy paliwa. Bateria z czasem się zużywa, co sprawia, że pojawiają się przesłanki do jego wymiany.

Sygnały awarii akumulatora:

  • problemy z uruchomieniem silnika;
  • brak możliwości uruchomienia silnika przy działającym rozruszniku;
  • rozładowany akumulator sprawia, że nie działa elektronika;
  • czarna lub czerwona kropka wbudowana w akumulatorze świadczy o rozładowaniu.

Akumulatory ? Kraków Ruczaj, to miejsce, gdzie znajdziesz baterię do swojego auta. Dzięki temu będzie ono sprawne zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Sklep motoryzacyjny Ruczaj znajdziesz na: https://sklep.autoczescivaldi.pl/oferta/sklep-motoryzacyjny-krakow/ruczaj.

Sprawdź olej silnikowy

Istnieją dwie metody umożliwiające ocenę konieczności wymiany oleju. Jedna zakłada, że najlepiej jest to zrobić przed sezonem zimowym, aby zapewnić lepsze smarowanie podczas niskich temperatur. Natomiast druga strona wychodzi z założenia, że wymiana oleju powinna zostać wykonana wiosną, usuwając tym samym olej, który jest już wyeksploatowany i może zawierać sporo zanieczyszczeń. 

Producenci aut zalecają wymianę co dwa lata, ale zawsze trzeba sprawdzić w instrukcji, co zrobić w przypadku częstego użytkowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Pamiętaj, że wiele zależy także od intensywności eksploatacji. Jeździsz autem codziennie? Może warto wymienić olej silnikowy. Odwiedź sklep motoryzacyjny Kraków Ruczaj, w którym znajdziesz smarowanie dla silnika Twojego auta.

Obejrzyj filtry samochodowe

Przede wszystkim weź pod uwagę filtr powietrza oraz filtr kabinowy. Zazwyczaj filtr powietrza nie wymaga częstszej wymiany, niż to określa producent pojazdu. Niemniej jednak warto sprawdzić jego stan techniczny i stan ogólny.

Jeżeli chcesz zapewnić bezpieczeństwo i optymalną jakość powietrza wewnątrz auta, filtr kabinowy powinien być wymieniany standardowo dwa razy do roku. Skutecznie oczyszcza on powietrze, jednak jego tendencją jest przyciąganie alergenów i mikroorganizmów. W efekcie może to mieć negatywny wpływ na zdrowie kierowców i stałych pasażerów samochodu, zwłaszcza alergików. Dlatego zaleca się regularną wymianę. Wszystkie filtry znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym w Łagiewnikach.

Pozostałe podzespoły

Wycieraczce po zimie mogą mazać szybę w trakcie opadów lub źle zbierać wodę. Utrudnia to jazdę i pogarsza bezpieczeństwo. Warto też przyjrzeć się hamulcom i zawieszeniu, a także sprawdzić stan karoserii. Być może wystarczą drobne zabiegi kosmetyczne, aby realnie poprawić stan auta.

Warto pamiętać o sprawdzeniu akumulatora. Bez elektryczności współczesne auta nie nadają się do użytku. Jeśli pojawią się pierwsze oznaki problemów z zasilaniem, warto pomyśleć o jego wymianie. Akumulatory samochodowe ? Kraków znajdziesz na https://sklep.autoczescivaldi.pl/sklep-motoryzacyjny-krakow/czesci-samochodowe/akumulatory-samochodowe.