Używanie świateł i sygnałów ostrzegawczych

Używanie Å›wiateÅ‚ i sygnałów ostrzegawczych - KierujÄ…cy pojazdem jest obowiÄ…zany używać Å›wiateÅ‚ mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystoÅ›ci powietrza:  

  • w czasie od zmierzchu do Å›witu,
  • w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego przez caÅ‚Ä… dobÄ™,
  • w tunelu.

W ciągu dnia (od świtu do zmierzchu) w warunkach normalnej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać tzw. świateł do jazdy dziennej. Są to światła o zmniejszonej mocy, umieszczone z przodu pojazdu, ale zapewniające odpowiednią widoczność pojazdu.

Kierujący motocyklem, motorowerem lub pojazdem szynowym jest obowiązany używać podczas jazdy świateł mijania.

W czasie od zmierzchu do Å›witu, na nieoÅ›wietlonych drogach poza obszarem zabudowanym jak i w obszarze zabudowanym, zamiast Å›wiateÅ‚ mijania lub Å‚Ä…cznie z nimi, kierujÄ…cy pojazdem może używać Å›wiateÅ‚ drogowych pod warunkiem jednak, że nie oÅ›lepi innych kierujÄ…cych i pieszych poruszajÄ…cych siÄ™ w kolumnie. ÅšwiatÅ‚a drogowe należy przeÅ‚Ä…czyć na Å›wiatÅ‚a mijania w razie:  

  • zbliżania siÄ™ do pojazdu nadjeżdżajÄ…cego z przeciwka. W przypadku, gdy pojazd jadÄ…cy z przeciwka zmieni Å›wiatÅ‚a drogowe na Å›wiatÅ‚a mijania, należy niezwÅ‚ocznie uczynić to samo.



  • zbliżania siÄ™ do pojazdu poprzedzajÄ…cego, jeżeli zachodzi możliwość oÅ›lepienia kierujÄ…cego tym pojazdem,
  • zbliżania siÄ™ do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszajÄ… siÄ™ w takiej odlegÅ‚oÅ›ci, że istnieje możliwość oÅ›lepienia kierujÄ…cych tymi pojazdami.

Od zmierzchu do świtu, na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi (znak A-3 lub A-4 z tabliczką T-5), kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych.

Wymagane w danych warunkach światła powinny być używane również podczas zatrzymania pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie to trwa ponad 1 minutę (np. w oczekiwaniu na otwarcie przejazdu kolejowego), światła mogą być wyłączone, jeżeli na tym samym pasie ruchu przed tym pojazdem i za nim stoją inne pojazdy.

Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym jest obowiązany podczas zatrzymania nie wynikającego z warunków ruchu lub przepisów oraz postoju w warunkach niedostatecznej widoczności używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. Dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni w pojeździe nie złączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nie przekraczającej 6 m.

Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju pod warunkiem, że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.

W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący pojazdem silnikowym powinien zachować szczególną ostrożność oraz włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Światła te powinny być używane również podczas zatrzymania pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego (np. podczas oczekiwania na otwarcie przejazdu kolejowego).

W przypadku gdy widoczność na drodze nie przekracza 50 metrów, kierujący może używać tylnych świateł przeciwmgłowych. W razie poprawy widoczności na drodze kierujący powinien wyłączyć te światła.

W czasie wyprzedzania bądź omijania, poza obszarem zabudowanym, podczas mgły należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe.

Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego w razie, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Zabrania siÄ™:

  • nadużywania sygnaÅ‚u dźwiÄ™kowego lub Å›wietlnego,
  • używania sygnaÅ‚u dźwiÄ™kowego na obszarze zabudowanym chyba, że jest to konieczne w zwiÄ…zku z bezpoÅ›rednim niebezpieczeÅ„stwem,
  • ostrzegania Å›wiatÅ‚ami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oÅ›lepienie innych kierujÄ…cych.