Manewry podstawowe - wyprzedzanie

Wyprzedzanie - Poniewa偶 pojazdy poruszaj膮 si臋 z r贸偶n膮 pr臋dko艣ci膮, cz臋sto zachodzi potrzeba wyprzedzenia pojazdu jad膮cego przed nami. Manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewr贸w wykonywanych w ruchu drogowym, dlatego te偶 w trakcie jego wykonywania nale偶y zachowa膰 szczeg贸ln膮 ostro偶no艣膰. Manewr wyprzedzania mo偶na podzieli膰 na 3 etapy:



 

  • (przygotowanie do wyprzedzania). Nale偶y upewni膰 si臋, czy istnieje odpowiednia widoczno艣膰 na drodze, czy jest odpowiednia ilo艣膰 wolnego miejsca na drodze, czy zd膮偶ymy wyprzedzi膰 pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd (w sytuacji, gdy podczas wyprzedzania musimy zjecha膰 na pas ruchu przeznaczony dla kierunku przeciwnego), czy pojazd jad膮cy za nami nie rozpocz膮艂 ju偶 manewru wyprzedzania oraz czy kieruj膮cy jad膮cy przed nami nie zasygnalizowa艂 zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
  • (wyprzedzanie). Jad膮c obok pojazdu wyprzedzanego nale偶y uwa偶a膰, aby zachowa膰 bezpieczn膮 odleg艂o艣膰 od niego. Wyprzedzaj膮c pojazd jedno艣ladowy lub kolumn臋 pieszych odleg艂o艣膰 od wyprzedzanego uczestnika ruchu drogowego nie powinna by膰 mniejsza ni偶 1 metr. Kierunkowskaz powinien ju偶 by膰 wy艂膮czony.
  • (zachowanie po wyprzedzeniu). Ostatnia faza polega na w艂膮czeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu si臋, 偶e przy zje偶d偶aniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi i zjechaniu w prawo, a nast臋pnie wy艂膮czeniu kierunkowskazu.

Manewr wyprzedzania mo偶e obj膮膰 wi臋cej ni偶 jeden pojazd naraz. Kieruj膮cemu pojazdem wyprzedzanym nie wolno przyspiesza膰 zar贸wno w momencie gdy jest wyprzedzany, jak i bezpo艣rednio po wyprzedzeniu. Kieruj膮cy pojazdem wolnobie偶nym, ci膮gnikiem rolniczym i pojazdem bez silnika, powinien zjecha膰 mo偶liwie jak najbli偶ej prawej kraw臋dzi jezdni lub na pobocze (je艣li jest to mo偶liwe), a w razie potrzeby zatrzyma膰 si臋.

Kieruj膮cy pojazdem wyprzedzaj膮cym ma obowi膮zek wyprzedza膰 inne pojazdy z ich lewej strony, chyba 偶e:

  • wyprzedza pojazd na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu,
  • wyprzedza na obszarze zabudowanym na jezdni dwukierunkowej posiadaj膮cej co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku,
  • wyprzedza na obszarze niezabudowanym na jezdni dwukierunkowej posiadaj膮cej co najmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku.

Od tego przepisu istniej膮 jednak dwa wyj膮tki:




  • Pojazd szynowy mo偶e by膰 wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba 偶e po艂o偶enie tor贸w uniemo偶liwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa si臋 na jezdni jednokierunkowej,




  • Je偶eli pojazd wyprzedzany sygnalizuje zamiar skr臋tu w lewo, to mo偶na go wyprzedzi膰 tylko z prawej strony .

Zabrania si臋 wyprzedzania pojazdu silnikowego w nast臋puj膮cych sytuacjach:

  • przy doje偶d偶aniu do wierzcho艂ka wzniesienia,
  • na skrzy偶owaniach (z wyj膮tkiem skrzy偶owa艅 o ruchu okr臋偶nym i skrzy偶owa艅, na kt贸rych ruch jest kierowany),
  • na zakr臋tach oznaczonych znakami ostrzegawczymi.
Zabrania si臋 wyprzedzania wszystkich pojazd贸w:
  • na i przed przej艣ciami dla pieszych oraz przejazdami dla rowerzyst贸w,
  • na i przed przejazdami kolejowymi oraz tramwajowymi.

Od wymienionych powy偶ej zasad istniej膮 jednak pewne wyj膮tki.

Mo偶na wyprzedza膰 inne pojazdy (tylko z lewej strony) na zakr臋tach oznaczonych znakami ostrzegawczymi lub przy doje偶d偶aniu do wierzcho艂ka wzniesienia pod warunkiem, 偶e kieruj膮cy jedzie jezdni膮 jednokierunkow膮 lub jezdni膮 dwukierunkow膮 z wyznaczonymi pasami ruchu dla danego kierunku (pod warunkiem, 偶e wykonanie tego manewru nie spowoduje wjechania na pas przeznaczony do ruchu w kierunku przeciwnym).
Wyprzedzaj膮c w nocy nale偶y zmieni膰 艣wiat艂a drogowe na 艣wiat艂a mijania, aby nie o艣lepi膰 kieruj膮cego pojazdem wyprzedzanym oraz ewentualnie kieruj膮cego pojazdem nadje偶d偶aj膮cym z przeciwka. R贸wnie偶 kieruj膮cy pojazdem nadje偶d偶aj膮cym z przeciwka powinien zmieni膰 艣wiat艂a drogowe na mijania.
Dopuszcza si臋 r贸wnie偶 wyprzedzanie na skrzy偶owaniu o ruchu niekierowanym (z wyj膮tkiem skrzy偶owa艅 o ruchu okr臋偶nym) pojazd贸w sygnalizuj膮cych zamiar skr臋cania w prawo lub lewo pod warunkiem, 偶e manewr ten nie spowoduje wjazdu na cz臋艣膰 jezdni przeznaczon膮 dla kierunku przeciwnego.
Na obszarze zabudowanym kategorycznie zabrania si臋 wyprzedzania pojazd贸w uprzywilejowanych.